خطراتی که کودک نوپا را تهدید می کند

کودکان زمانی که به تازگی شروع به حرکت (چهاردست و پا رفتن، ایستادن، راه رفتن و… ) می‌کنند پر از حس کنجکاوی هستند و توانایی تشخیص و درک خطرات پیرامونشان را ندارند. هر محیطی را می خواهند تجربه کنند، همه اشیاء را لمس کرده، بردارند و یا در دهانشان بگذارند. اگر صاحب فرزند نوپا هستید؛ برای درک درست خطراتی که کودک نوپا را تهدید می کند ، این مقاله را با حوصله و دقت به پایان برسانید.این ناشی از علاقه وافر آنها به کشف همه چیز است. از دید یک کودک دنیا پر از چیزهای جذابی است که قابل کشیدن، فشردن، پرتاپ کردن، جویدن و بلعیدن هستند. برای همین والدین وظیفه دارند که محیط منزل را محل امنی برای رشد کودکان بسازند. این موجودات ظریف ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند که برای ادامه یک زندگی سالم نیاز ویژه به مراقبت و زندگی در مکان امن و بی‌خطر دارند. کودکان به شدت آسیب‌پذیر هستند بنابراین مراقبت و حفظ امنیت برای زندگی سالم جسمانی و روانی کودکان، از وظایف مهم خانواده و والدین است زیرا حتی بی‌خطرترین وسایل از دید بزرگترها برای کودکان خطرناک هستند. در این پژوهش سعی شده است تا  وسایل و نقاط خطرزایی که سلامتی کودک نوپا را تهدید می‌کند معرفی شود و همچنین راه حل‌هایی برای ایمن نمودن محیط زندگی به شما پیشنهاد کنیم.

خطراتی که کودک نوپا را تهدید می کند

منزل مهمترین مکانی است که کودک بیشتر وقت خود را در آن سپری می‌کند، بنابراین باید محیطی ایمن و امن باشد تا کودک را از  خطرات احتمالی حفظ نمود  و این امکان پذیر نیست مگر اینکه دو عامل مهم را مد نظر داشته باشید: نخست ایمن سازی تمام منزل با دقت و دوم تداوم مراقبت دائمی و هوشیارانه است. برای والدینی که کودک نوپا دارند تغییر چیدمان منزل یک پیشنهاد اساسی است زیرا چیدمانی که ایمن برای کودک نباشد کودک نوپا را  با هزاران خطر رو به رو می‌کند و اگر والدین به مساله ایمن سازی منزل بی‌توجه باشند، ممکن است برایشان گران تمام شود.

حوادثی که کودک را تهدید می‌کند عبارتند از: غرق شدن، خفگی، آسیب‌های ورزشی، زخم‌ها و بریدگی‌ها، پیچ خوردگی و رگ به رگ شدن، شکستگی استخوان، در رفتگی‌ها، آسیب‌های دندانی و چشمی، مسمومیت، خطر سقوط و افتادن، خطر افتادن وسایل بر روی کودک، سوختگی و بسیاری موارد غیر قابل پیش بینی دیگر که به راحتی می‌توان از آنها پیشگیری نمود.

 • کودکان هر وسیله ای را می‌بینند معمولا به دهان می‌گیرند و با آن بازی می‌کنند تیغ و قیچی اصلاح در حمام و یا هر جای دیگر منزل علاوه بر اینکه از لحاظ بهداشتی مضر است اگر در دسترس کودک باشد می‌تواند باعث صدماتی مانند خراش و بریدگی می‌شود.
 • کودکان معمولا هر چیزی را ببینند به دهان می‌گیرند و در حقیقت این عمل برای آنها یک راه شناسایی اشیاء است بنابراین اگر از داور و لوازم آرایشی بخورند نهایتا به مسموم شدن و اوردوز می‌انجامد.
 • وسایل کوچک مانند تکه‌های پنبه، اسفنج و یا هر چیز دیگری ممکن است باعث خفگی کوچکی شود. این وسایل را هرگز کف زمین و یا طبقه‌های پایین کمد نگذارید و حتما در جایی قفل شده نگه دارید.
 • پول خرد و دیگر وسایل کوچک ممکن است زیر وسایل خانه مانند صندلی راحتی و کوسن مبل بیفتد .

 اگر کودک آنها را ببلعد باعث خفگی می‌شوند.

 • از قرار دادن میوه‌های مصنوعی، غذاهای دکوری، محفظه عطر و دکوری‌هایی با سنگ و تیله، بر روی میز خودداری کنید زیرا ممکن است به نظر کودکان یک خوردنی خوشمزه باشند.
 • کودکان سعی می‌کنند برای برداشتن کتاب از قفسه‌ها بالا بروند که خطر واژگون قفسه‌ها را به دنبال دارد
 • در پرده‌های کرکره‌ای امکان اینکه کودکان با یک تکه کوچک ریسمان یا طناب خفه شوند بسیار بالاست.
 • خطری که آهنرباهای یخچال برای کودکان دارد بلعیده شدن است.
 • وسایل آشپزخانه مانند ظرفشویی که ممکن است با چاقوهای داخل آن بدن خود را ببرد و فر هم ممکن است باعث سوختگی شود و یا به داخل ماشین لباسشویی برود که بسیار خطر آفرین است.
 • چاقوها و چنگال‌ها علاوه بر بریدگی ممکن است آنها را در اندام‌هایی مانند چشم فرو کنند و آسیبی جبران ناپذیر به خود بزنند.
 • محصولات شستشو اگر در دسترس کودکان باشند ممکن است از آنها بخورند که باعث مسمومیت‌شان می‌شود.
 • یک کودک خردسال ممکن است در شالیزار یا حتی آب کم عمق تشت حمام هم غرق شود.
 • گیاهان سمی از دیگر موارد خطر آفرین هستند که در صورت تماس کودکان با آنها و یا خورده شدن، معمولاً باعث ، تهوع، استفراغ و اسهال می‌شوند. گیاهی مانند گزنه که در حیاط، باغ ها، کنار منزل، نهرها و زمین‌های بازی می‌روید در صورت تماس با پوست کودک باعث علایم پوستی، تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود و یا با فرو رفتن سوزن‌های بسیار کوچک برگ گیاه باعث تزریق ماده سمی آن به درون پوست شده که التهاب‌های پوستی را به دنبال دارد. همچنین روغن این گیاه باعث تحریک پوست و جوش‌هایی روی آن می‌شود که خارش شدید را به دنبال دارد.
 • قاب‌های درب دارای لایه‌های رنگ قدیمی هستند حتما در مورد خطرات رنگ سرب می‌دانند. این تکه‌های رنگ شده هنگامی که خورده شوند می‌تواند خطرناک باشد و باعث آسیب به کلیه و همچنین اثر بر روی سیستم عصبی مرکزی و سلول‌های خونی ‌شود. بدتر اینکه “کودکان به ویژه آسیب پذیرند زیرا آنها چهار تا پنج برابر بزرگسالان سرب مصرف شده را از یک منبع مشخص جذب می‌کنند”، طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی قرار گرفتن در معرض سرب در سطوح بالا می‌تواند باعث تشنج و حتی مرگ شود.  بنابراین خانه خود را از این لحاظ ایمن کنید.
 • از دیگر خطراتی که کوکان نوپا را تهدید می‌کند خطر سقوط و افتادن از محل‌های مانند پنجره، بالکن و پشت بام، تجهیزات بازی، پله‌ها و درختان و نیز افتادن درون حفره‌ها، چشمه‌ها، دودکش‌ها و سایر حفره‌های درون زمین است.
 • کودکان به دلیل کنجکاوی و همچنین عدم اطلاع از خطرات آتش، با لمس اشیاء داغ دچار سوختگی می‌شوند. بیشتر سوختگی‌های دوران کودکی مرتبط با محیط بوده و قابل پیشگیری هستند. سوختگی به روش‌های گوناگونی اتفاق میفتد از جمله آب جوش، مایعات داغ یا بخار یا به وسیله شعله آتش، مواد شیمیایی، برق یا مواد رادیواکتیو.
 • کودک نوپا ممکن است با کنجکاوی سیم‌ها را بکشد و باعث افتادن وسایل روی دست و پایش شود و یا انگشتش را در سوراخ سه راهی فرو کند و یا با سیم‌ها و پریز بازی کند و سیم را از وسیله برقی بیرون بکشد و در دهانش بگذارد تمام این اتفاقات باعث برق گرفتگی کودکان می‌شوند.
 • مبل‌های استیل و چوبی برای کودکان نوپا خطرناک است زیرا کودک به خاطر برخورد با چوب‌های سخت و لبه‌های تیز آسیب می‌بینند.
 • کیف‌ها پر از وسایلی است که هرکدام می‌تواند برای کودک خطرساز باشد. بعضی‌ها معمولا داروها و لوازم آرایشی را در کیف و کوله می‌گذارند. اگر توسط کودک خورده شوند خطر مسمومیت را برای کودک به همراه دارد خطرات کیف‌ یک دانش‌آموز مانند خوردن پاک کن یا اینکه مداد را در چشمش فرو کند یا اگر موچین ابرویتان را بردارد و در چشمش فرو رود.
 • کودکانی که تازه راه رفتن یاد گرفته باشد، شوق زیادی به راه رفتن دارد در مقابل به خاطر ناتوانی‌اش در حفظ تعادل ممکن است با نزدیک شدن به بخاری و شومینه دردسر درست کند .
 • کودکان با قرار دادن کیسه‌های پلاستیکی در هر سایزی روی بینی و دهانشان، باعث خفگی خودشان می‌شوند.
 • لبه تیز و دنده‌دار فویل آلومینیومی و پلاستیک سلفون و دیگر اقلام مخصوص بسته بندی، خطر بریدگی انگشتان کودکان را به دنبال دارند.
 • اگر دفتر کارتان در منزل است و یا نه کودکتان را به محل کار می‌برید حتما باید موارد ایمنی را برای کودکان نوپا رعایت کنید زیرا بسیاری از وسایل محل کار نیز برای کودک خطرآفرین است وسایل تیز دفتر کار مانند قیچی و نامه باز کن ممکن است باعث بریدن انگشتان کودک شوند. صندلی‌ها و میزهای با لبه‌های تیز ممکن است باعث زخم شدن کودک شوند.
 • از میزهایی که قسمتی مخصوص کیبورد دارند استفاده نکنید. حتما میزی را پیدا کنید که سرجایش ثابت شود زیرا میز کیبورد که حالت سٌریدن دارد، ممکن است باعث نیشگون گرفتن انگشت کودک شود.
 • نقاط کور را مد نظر داشته باشید. کودکان وقتی شما در حال کار کردن هستید ممکن است به نقاطی خارج از دیدرس شما بروند و در خطر بیفتند. پیشهناد می‌شود یک آینه روی دیوار بالای مانیتورتان نصب کنید تا بتوانید کودکتان را که پشت شما بازی می‌کند را ببینید.
 • سطل آشغال‌ها پر از باکتری و چیزهای مضر هستند که باعث انواع بیماری‌ها می‌شود. کودکان نوپا ممکن است به سراغ سطل زباله بروند و به مواد درون آن دست یابند. این مواد ممکن است خورده و بلعیده شود و باعث خفگی و یا مسمومیت شود و یا اینکه اشیایی تیز و خطرناک باشد که از نظر فیزیکی برای کودک خطرآفرین باشند.

راههای پیشگیری

حوادثی که برای کودکان اتفاق میفتد اگر منجر به مرگ نشود با میزان بالای ناتوانی همراه است و کودکان آسیب‌ دیده به ناچار باید مابقی عمر خود را با معلولیت و ناتوانی سپری کنند. بنابراین والدین و مراقبان کودک نقش مهمی در تامین، حفظ و ارتقا سلامت و ایمنی کودکان دارند و برای محافظت از کودکان باید از دانش و مهارت کافی برخوردار باشند. چندین عامل دست به دست هم می‌دهند تا کودکان نوپا به خطر بیفتند از جمله: عدم ارائه آموزش‌های لازم در حد فهم کودکان، رها کردن کودکان به حال خود، عدم حذف عوامل خطرآفرین از محیط زندگی کودک، عدم استفاده از وسایل ایمنی از قبیل نصب حفاظ برای وسایل گرمایشی، پله ها و پنجره ها و حوض حیاط و …  بنابراین بهترین و مهمترین روش پیشگیری از آسیب‌ها و سوانح در مرحله اول کسب اطلاعات در خصوص علل آسیب‌ها و در مرحله دوم چگونگی پیشگیری از آنهاست زیرا سوانح، پنجمین علت مرگ و میر در کودکان است.

 • پیشنهاد می‌شود صندلی‌ها و میزهای بخرید که لبه و گوشه‌های گردی داشته باشد. به جای مبل‌های استیل و چوبی، مبل‌های راحتی انتخاب کنید. اما اگر مبل‌هایتان چوبی هستند کنار صندلی‌ها کوسن بگذارید. همچنین پایه‌ها و ستون صندلی‌های چرخان و لبه‌ها و پایه‌های تیز مبلمان را با فوم رشته‌ای بپوشانید. با استفاده از بالشتک‌هایی گوشه‌های تیز و محکم میز و صندلی‌ها را بپوشانید.
 • از رومیزی استفاده نکنید زیرا کودک با کشیدن آنها چیزهای روی میز را روی خودش می‌ریزد.
 • مراقب چیزهایی مانند لولاها، میز اتو و صندلی‌های دسته دار باشید زیرا ممکن است انگشت‌های کودک شما لای آنها گیر کند.
 • زیر تمام فرش‌های و قالیچه‌ها ترمز فرش قرار دهید تا مانع سُر خوردن کودک شوید. و یا برای محافظت بیشتر از کودک نوپا خانه را موکت کنید یا به جای فرش‌های کوچک از فرش‌هایی با اندازه بزرگ استفاده کنید.
 • بهتر است برای جلوگیری از لیز خوردن کودک و نیز خودتان وقتی کودک در آغوش دارید، کف منزل را با فرش‌ها و موکت‌های که لیز و لغزنده نباشند فرش کنید.
 • بهتر است کف اتاق کودک را به جای فرش با یک موکت یک تکه بپوشانید زیرا فرش یا قالیچه گاهی زیر پای کودک جمع می‌شود و یا روی پارکت کف می‌لغزد و همین می‌تواند موجب آسیب به کودک و زمین‌خوردگی ‌شود. علاوه بر این مواد ریزی لای پرزهای فرش جمع می‌شوند و ممکن است کودک حین بازی آن‌ها را برداشته و در دهانش بگذارد و سلامتش به خطر بیفتد.
 • بهتر است برای اینکه در اتاق کودک خود به خود و به شدت بسته نشود و هنگام بازی برایش خطرآفرین نباشد یک زیردری فومی قرار دهید.
 • وسایل دکوری و شکستنی را دور از دسترس کودکان قرار دهید. همچنین مجسمه‌ها و اشیای زینتی و شیشه‌ای را روی میزها و قفسه‌های اتاق کودک قرار ندهید.
 • کیف‌ و کوله‌ها را در قفسه یا کمد نگه دارید تا هم لوازم شخصی سالم باقی بماند و هم کودکتان به خود آسیب نزند.
 • لوازم آرایشی، تیغ، قیچی اصلاح و دارو (حتی ویتامین‌ها) را در کابینتی قفل شده یا کشویی که به راحتی باز نمی‌شود نگهداری کنید.
 • روی درب اتاق‌ها، گاراژ، اتاق ورزش، زیرزمین و حمام قزن قفلی یا دستگیره مخصوص امنیت کودکان نصب کنید. زیرا ممکن است کودکان به این مناطق خلوت که دور از دید شماست بروند و در خطر بیفتند.
 • بهتر است درب بام خانه را همیشه قفل نگه دارید تا کودکان نتوانند به تنهایی به آنجا بروند .در صورت وجود بالکن درب آن را همیشه قفل کنید و برای محیط اطراف بام حفاظ و نرده نصب کنید .
 • اگر منزل شما پله دارد، برای بالا و پایین پله‌ها درب ایمنی یا نرده محافظ نصب کنید و مراقب باشید تا همیشه بسته و قفل بماند. در درگاه های ورودی حتما از حفاظ‌های سنگین و فشاری استفاده کنید و حتماحفاظ کودک را در بالای پله‌ها با پیچ مسدود کنید. شکاف‌های حفاظ های پله باید بسیار کوچک باشند که سر یا بدن کودکتان نه تنها  از آنها عبور نکنند بلکه در لای آنها هم گیر نکند.
 • راه پله‌ها را تعمیر و بازسازی کنید و همواره باید نور مناسب در مسیر راه پله وجود داشته باشد.
 • نرده‌ها راکاملاً محکم کنید و جاپایی که کودک بتواند با کمک آنها بالا یا پایین برود نداشته باشد
 • زمانی که کودک چهار دست و پا راه رفتن را آغاز کرد حتما از درهای کوچک و مناسب برای جلوگیری از ورود او به اتاق‌های خالی یا مکان‌های نامناسب و خطرناک استفاده کنید.
 • درهای ظرفشویی، ماشین لباسشویی، و یا هر وسیله دیگری که بچه ممکن است داخلش شود را قفل کنید و فر را در جایی قرار دهید که کودک به آن دسترسی نداشته باشد.
 • بهتر است از آهن‌رباهای یخچال کوچک استفاده نکنید و یا آن ها را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • حتما درب قوطی‌های قرص،حتی ویتامین‌ها و لوازم زیبایی محکم بسته شده است و آنها را در کشوی قفل شده، نگه دارید.
 • لازم است مرتبا زیر وسایل اتاق نشیمن را از لحاظ چیزهای کوچک مانند پول خرد و …چک کنید.
 • کرکره‌های پنجره‌ها را ببرید یا تا بزنید به گونه‌ای که دست کودک به آنها نرسد. همچنین، آویزهای پلاستیکی و قطعات فلزی را از پنجره بردارید تا از خفگی کودک جلوگیری شود.
 • حتما سیم‌های برق را پشت وسایل پنهان کنید و هرگز آنها را از روی فرش و کف اتاق رد نکنید و روی پریزهای برقی را هم با سرپوش مخصوص پریز بپوشانید تا نه تنها از برق گرفتگی کودک جلوگیری کنید، هنگامی که در حال کار کردن با کامپیوتر هستید، کودکتان آن را از پریز نکشد. سه راهی‌ها را به ارتفاع بالاتری منتقل کنید. چراغ خواب‌های سیم‌دار و دیگر وسایلی را که سیمشان روی زمین آویزان می‌شود دور از دسترس کودک نوپا قرار دهید.
 • وسایل بلند منزل مانند جالباسی، قفسه کتاب‌ها و… محکم به دیوار نصب کنید و از محکم بودن آن اطمینان حاصل کنید همچنین لبه های تیز آن‌ها را بپوشانید.
 •  نخ‌ها و طناب‌های کشی را از لباس‌ها جدا کنید زیرا ممکن است کودکان این بندها را به دور گردنشان بپیچند.
 • از پرده‌هایی که ریسمان های آویزان دارند خودداری کنید زیرا این ریسمان ها ممکن است منجر به خفگی در کودک شوند. درصورتی استفاده ریسمان آن ها را گره زده و بالاتر از دسترس کودک قرار دهید.
 • حتما بر روی درهای شیشه‌ای برچسب‌های رنگی بزنید تا کودک بتواند آنها را تشخیص دهد. پنجره‌هایی را که به طور عمودی باز و بسته می‌شوند همواره قفل کنید تا کودک نتواند آن را باز کند. پنجره‌هایی را که پایین قرار دارند باید به گونه‌ای طراحی شوند که بیش از ۱۵ تا ۲۰ سانتی متر باز نشوند.
 • جلوی شیشه پنجره سیم توری محکم نصب کنید و با چسباندن ورقه‌های پلاستیکی شفاف، خطر شکستن و پخش شدن شیشه شکسته شده را کاهش دهید.
 • مبل‌ها یا سایر چیزهایی را که کودک از آن ها بالا می‌رود دور از پنجره‌ها قرار دهید.
 • تورهایی مانند تور والیبال و بسکتبال حتما به دقت به دیوار متصل باشند تا از افتادن و خطر خفگی کودک جلوگیری کنید.
 • مواد شیمیایی و سموم و حشره‌کشها پاک کننده‌های خانگی را در قفسه‌های فوقانی نگهداری کنید.
 • فندک، کبریت، را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید. زیرا ممکن است کودکانی که با کبریت یا فندک بازی می‌کنند باعث آتش سوزی شوند.
 • یک روش برای ایمن سازی آشپزخانه استفاده از یک در کوچک ایمنی است تا مانع ورود کودک به آشپزخانه شوید.
 • لیوان‌ها، چاقوها، غذاها و نوشیدنی‌های داغ را دور از لبه‌های میز قرار دهید.
 • ست‌های چاقو و چنگال را از لبه‌های کانتر آشپزخانه بردارید و داخل کابینت و یا کشویی قفل شده بگذارید. وسایل شیشه‌ای، چینی و ظروف شکستنی را در کابینت‌های در بسته یا قفسه‌های بالا نگهداری کنید.
 • از مواد تمیزکننده خانگی با کمترین میزان مسمومیت استفاده کنید علاوه بر این دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 • کیسه‌های پلاستیکی را در جایی قفل شده نگه دارید.
 • در حین غذا پختن، دسته‌های قابمه را از جلوی اجاق گاز دور کنید تا مانع خطر ریختن غذا و سوخته شدن کودک شوید
 • تا جایی که می توانید از نزدیک شدن کودک به اجاق گاز جلوگیری کنید.کودک هنگامی که شعله روشن است دستش را نزدیک شعله ها برده که باعث سوختنش می شود.
 • تا جایی که امکان دارد از شعله‌های عقبی اجاق گاز استفاده کنید و اگر هم مجبور به استفاده از شعله‌های جلو هستید، دسته ماهی تابه یا قابلمه را به سمت بیرون قرار ندهید.
 • برای اینکه دست کودک شما به قسمت‌های آهنی شعله پخش کن اجاق نرسد حتما حفاظ بخرید و برای اجاق گازهایی که فر آنها به طرف پایین باز می‌شود پیش‌بند آشپزخانه کلفتی تهیه کنید و روی آن بیندازید.
 • کاری کنید که پیچ‌های کنترل اجاق برای کودکان یا غیر قابل استفاده باشند و یا آن ها را بردارید و یا پوششی برای دستگیره‌های اجاق تهیه کنید زیرا امکان باز نمودن شعله و پخش شدن گاز حتمی است و یا با استفاده از کلید یا دستگیره ایمنی، مانع از روشن شدن اجاق گاز یا مایکروفر شوید.
 • هنگامی که از سطل بازیافت، ماشین لباسشویی و ماشین ظرفشویی استفاده نمی‌کنید کلید یا دستگیره ایمنی را فعال کنید و یا آنها را از برق بکشید.
 • با خرید نرده‌های محافظی که برای مراقبت از کودکان نوپا ساخته شده، اطراف محدوده‌های خطرساز مانند بخاری و شومینه را نرده کشی کنید.
 • هنگام اتو کردن حواستان باشد و پس از آن میز اتو را در جایی که کودکتان قادر است آن را به روی خود بیندازد چه باز شده و چه بسته شده و تا شده به حالت ایستاده نگذارید.
 • برای درهای کابینت و کشو قفل‌های حفاظتی بسازید.
 • تلفن را با قلابی به دیوار نصب کنید زیرا هنگامی که کودک با آن بازی می‌کند ممکن است سیم آن را به دور گردنش بپیچد.
 • سطل آشغال را زیر سینک یا یک کابینت قفل شده بگذارید و یا کانتینری بخرید که درب محکمی داشته باشد.
 • هیچ وقت کودک در کنار آب (استخرهای خانگی، وان حمام، دوش آب، استخرهای بزرگ و حتی سطل آب) حتی برای مدت کوتاهی تنها نگذارید. اگر در حیاط منزل یا محوطه پارک حوض آب وجود دارد باید کاملاً مراقب نوزاد بود زیرا خطر غرق شدن دارد.
 • محیط زندگی کودک را عاری از گیاهان سمی کنید و اگر امکان ندارد اطراف این گیاهان را حصار بکشید.
 • یک چفت روی صندلی توالت بگذارید و همیشه آن را بسته نگه دارید زیرا سر بچه سنگین است و ممکن است به درون کاسه توالت سقوط کند.

منابع و ماخذ:

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.